Toptan Balık unu satışı, üretimi, fiyatları. Balık unu ve balık yağı en değerli yem protein katkısı.

Post Page Advertisement [Top]

Balık Unu Üretimi 

 Balık unu, başka hiçbir maddenin eklenmediği balık veya balık atığının pişirilmesi, preslenmesi, kurutulması ve öğütülmesiyle yapılır. Suyun çoğunun çıkarıldığı ve yağın bir kısmı veya tamamının alındığı katı bir üründür. 

 Bir ton kuru balık unu üretmek için dört veya beş ton balık gerekir. Çiğ balıklardan balık unu hazırlamanın birkaç yolu arasından, en basit şey, balıkların güneş altında kurutulmasıdır. Bu yöntem, dünyanın bazı bölgelerinde, işleme tesislerinin mevcut olmadığı halde halen kullanılmaktadır, ancak modern yöntemlerle yapılana kıyasla kalitesizdir. Şimdi, tüm endüstriyel balık unu aşağıdaki işlemlerle üretilmektedir:


  1. Pişirme: Bir ticari ocak, balıkların bir vidalı konveyör vasıtasıyla taşınması için uzun, buhar ceketli bir silindirdir. Bu, balık unu hazırlamada kritik bir aşamadır, çünkü eksik pişirme, balıktaki sıvının tatmin edici bir şekilde bastırılamaması ve aşırı pişirme, malzemeyi preslemek için çok yumuşak hale getirir. Pişirme aşamasında kuruma gerçekleşmez. 
  2. Presleme: Basınçlı delikli bir tüp bu işlem için kullanılır. Bu aşama, maddenin bir kısmını yağdan ve sudan uzaklaştırmayı içerir ve katı pres kek olarak bilinir. Preslemedeki su içeriği% 70'den% 50'ye düşürülür ve yağ% 4'e düşürülür. 
  3. Kurutma: Yemek az kurutulursa, kalıplar veya bakteriler büyür. Aşırı kurutulursa, kavurma meydana gelebilir ve bu durum yemekteki besin değeri azaltır. İki temel kurutucu türü vardır: Doğrudan: 500 ° C (932 ° F) sıcaklıktaki çok sıcak hava, silindirik bir tambura hızla döndürüldüğünden malzemenin üzerinden geçer. Bu daha hızlı bir yöntemdir, ancak süreç dikkatle kontrol edilmezse ısı hasarının oluşması daha olasıdır. Dolaylı: Buharlı ısıtılmış diskler içeren bir silindir kullanılır, bu da yemek yuvarar. 
  4. Öğütme: İşlemedeki son adım, herhangi bir parçanın veya parçacık parçalarının parçalanmasını içerir. 
 Besin kompozisyonu için herhangi bir eksiksiz diyetin bir miktar protein içermesi gerekir, ancak proteinin besin değeri doğrudan amino asit kompozisyonu ve sindirilebilirlik ile ilgilidir. Yüksek kaliteli balık unu normal olarak ağırlıkça %60 ila %70 oranında ham protein içerir. Balıklar için tipik diyetler ağırlıkça %40 ile %50 toplam protein içerebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]